نحوه صحیح نگهداری از باطری :

 1. در صورتی که به مدت زیادی از خودرو استفاده نمی کنید باطری را از روی خودرو باز کنید.
 2. از شارژ کردن اضافی باطری بپرهیزید.
 3. تمیز بودن قطبین باطری را کنترل کنید.
 4. سعی کنید اتومبیلتان را در فصل سرما بیشتر در مکان های گرم پارک کنید (عمر باطری در اثر سرمای زیاد کاهش میابد(
 5. برای سرویس کامل قطبین باطری و رفع سولفاته از محلول جوش شیرین برای شتشوی آنها استفاده کنید و پس از تمیز کردن سطح آن٬ از مقدار کمی گریس یا وازلین یا پارافین برای جلوگیری از خوردگی استفاده کنید.
 6. از وارد کردن ضربه به باطری یا سرباطری ها جدا بپرهیزید.
 7. شارژ با آمپر بالا و گرفتن جریان زیاد مثلا استارت زدن طولانی عمر باطری را کاهش میدهد.
 8. قطب های باطری را به هم اتصال ندهید این کار موجب ترکیدن باطری یا صدمه به آن میشود.
 9. زیر باطری یک تیوب یا کائوچو قرار دهید و بست های آن را محکم کنید چون ضربه های وارده باعث خرابی باطری میشود.
 10. در هنگام باز کردن باطری از روی خودرو ابتدا کابل منفی و بعد مثبت را جدا کنید.
 11. در هنگام بستن باطری بر روی خودرو ابتدا کابل مثبت و بعد منفی را ببندید.
 12. سرباطری منفی را خیلی سفت نکنید تا در صورت لزوم و اضطرار بتوان آن را جدا نمود.
 13. از نزدیک کردن هرگونه شعله و یا جرقه به باطری خودداری کنید . این عمل می تواند عواقب خطرناکی از جمله انفجار و آتش سوزی در پی داشته باشد.
 14. در هنگام جوشکاری بر روی خودرو موتور را خاموش کرده و اتصالات باطری را از قطبین ان جدا کنید.
 15. باطری های سیلد موجود در بازار بسته به تناسب و میزان آمپر نیازی به نگهداری و کنترل خاصی از نظر سطح مایع الکترولیت نداشته و می توان سلامت باطری را از طریق یک چشمی تعبیه شده بر روی باطری کنترل کنید . زمانی که چشمی سبز رنگ است باطری شارژ می باشد؛ اگر چشمی سفید بود نشاندهنده کاهش سطح الکترولیت باطری است؛ اگر چشمی سیاه رنگ بود باطری نیاز به شارژ دارد.
 16. اگر خودرو شما دارای سیستم های صوتی و تصویری پرقدرت و پرمصرف مانند ساب و دستگاه های پخش چند کاناله می باشد توصیه می شود برای افزایش عمر باطری و جلوگیری از آسیب به دستگاه های مصرف کننده برق در خودرو از باطری هایی حداقل با ۵ الی ۱۰ آمپر بیشتر از حالت استاندارد استفاده گردد.

مهمترین علل ناتوانی ناگهانی باتری:

 1. کاهش الکترولیت به دلیل گرمای بیش از اندازه در زیر کاپوت یا شارژ بیش از حد
 2. دشارژ زیاد( روشن گذاشتن چراغ های اتومبیل)
 3. استعمال نامناسب(عدم تناسب باطری با خودرو)
 4. شل شدن تسمه دینام یا بدون شارژ ماندن که موجب شارژ نشدن صحیح باطری می گردد.
 5. لرزش بیش از اندازه (به دلیل لق شدن بست های نگهدارنده)
 6. استفاده از الکترولیت غیراستاندارد در باطری های غیر سیلد
 7. هنگامی که باطری برای مدتی زیاد مثلا بیشتر از ۶ ماه انبار شود، سولفات سرب صفحات را سخت و چگال می کند و توانایی شارژ شدن باتری کاهش می یابد و یا به طور کلی از بین می رود و مواد فعال صفحات، دیگر قابلیت تحمل جریان دشارژ را ندارند و باطری از کار خواهد افتاد.

موارد ایمنی حین کار با باتری

 1. اسید سولفوریک (الکترولیت باتری)، بسیار خورنده است. این اسید لباس را می خورد و آن را سوراخ می کند. در صورت تماس اسید با پوست دست و چشمان، بلافاصله آن را با آب زیاد بشویید.
 2. وقتی روی باطری یا در اطراف آن کار می کنید انگشتر، ساعت یا دستبند به دست نکنید. اگر فلز به طور اتفاقی با باطری اتصال کوتاه ایجاد کند. جریان بسیار زیادی از آن می گذرد و ممکن است شما را به شدت دچار سوختگی کند.
 3. هنگام جدا کردن اتصالات باطری، همیشه ابتدا کابل منفی یا اتصال بدنه را جدا کنید در این صورت اگر برحسب تصادف کابل حامل جریان با بدنه تماس پیدا کند، اتصال کوتاه ایجاد نمی شود.
 4. هرگز قطب های مثبت و منفی باطری را به هم وصل نکنید.

باطری به باطری کردن

هرگاه باتری به اندازه ای خالی شود که دیگر نتوان با آن موتور را روشن کرد از کار افتاده تلقی می شود. روشن کردن موتور خودرویی که باطری آن از کار افتاده با استفاده از باطری پر خودروی دیگر، روشن کردن باطری به باطری نامیده می شود و روش صحیح آن در ذیل بیان می شود:

 1. کابلی را از قطب مثبت باطری کمکی به قطب مثبت باطری تخلیه شده وصل کنید.
 2. کابلی را از قطب منفی باطری کمکی به یک نقطه اتصال بدنه ی خودروی گیرنده (مثل دسته موتور یا هر سطح رنگ نشده دیگر) که از باتری و لوله های بنزین و ترمز دور باشد، وصل کنید.
 3. مطمئن شوید کابل های اتصال از قطعات متحرک هر دو موتور دور باشد، سپس خودرو کمک دهنده را روشن کنید و صبر کنید چند دقیقه کار کند.
 4. اکنون موتور خودرو گیرنده را روشن کنید بعد از اینکه هر دو موتور به طور عادی کار کردند اجازه دهید ۲ دقیقه در این وضعیت بمانند. سپس موتور خودرو کمکی را خاموش کنید. قبل از جدا کردن کابل های رابط، تجهیزات برقی خودروی گیرنده را روشن نکنید. ترتیب جدا کردن کابل های رابط، دقیقا عکس وصل کردن آن ها است.

توجه کنید عدم رعایت موارد فوق در استفاده از باطری کمکی سبب آسیب رساندن به اجزای الکترونیکی خودرو نظیر ECU موتور می گردد. لذا تاکید می گردد این کار با دقت فراوان انجام شود تا به اجزای الکتریکی خودرو آسیبی وارد نشود.